Základné typy pneumatík na motocykle Anzio https://www.najdisky.sk/hlinikove-disky/anzio/ a ich výhody
Jazdné vlastnosti každej motorky sú do veľkej miery ovplyvnené práve použitými pneumatikami. Bez ohľadu na to, či sa jedná o cestnú motorku, alebo offroad určený do terénu. Ako pneumatiky na motorky delíme a aké sú výhody jednotlivých typov?
Diagonálne, radiálne a semiradiálne
Pneumatiky na motorky sa vyrábajú v troch základných konštrukčných prevedeniach. Diagonálne pneumatiky (označenie „-„) sa využívajú najmä pri terénnych motocykloch a predstavujú ideálny typ pneumatiky pre offroad. Ich plášť je tvrdý so spevnenými bokmi, preto dokážu odolávať aj extrémnym podmienkam, v niektorých prípadoch s nimi dokonca môžete jazdiť aj s defektom. Vysoká tvrdosť a odolnosť je docielená použitím rôzne umiestneného spevňujúceho plátna na základnom diagonálnom plášti. Ich nevýhodou je rýchle zahrievanie na asfalte a stým spojené deformácie.

Dvaja motorkári

Práve uvedený mínus diagonálnych odstraňujú radiálne pneumatiky. Tie sú aj preto určené výlučne na cestné stroje. Označujeme ich písmenom „R“. Kombináciu diagonálnych a radiálnych pneumatík predstavujú pneumatiky semiradiálne označené písmenom „B“. Spájajú vlastnosti oboch typov – a to tvrdosť, odolnosť a malú deformovateľnosť na asfalte. Sú preto ideálne na stroje, ktoré jazdia aj v teréne, aj na bežnej vozovke.
Dušové a bezdušové
Použitie pneumatík s dušou a bez nej je ovplyvnené opäť typom motorky. Pneumatiky na motorky s dušou sú dnes stále využívané pri strojoch do terénu, a to z dôvodu ich väčšej odolnosti. Sú menej náchylné na vznik defektov, a v prípade ich výskytu stačí len dušu zalepiť a gumu je možné používať aj naďalej.

jazdec na motorke

Lepenie navyše zvládne takmer každý motorkách. Naopak, bezdušové pneumatiky sa používajú na stroje určené na cestu, prípadne motorky s lúčovitým výpletom diskov, teda na enduro stroje. V prípade defektu bezdušovej pneumatiky je možné jej zalepenie v profesionálnom servise, ale z hľadiska bezpečnosti je skôr odporúčaná jej výmena za novú.